Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Program wychowawczo-profilaktyczny

Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnowie

 

1.         Akty prawne:

  1. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej (zwłaszcza art. 72).
  2. Konwencja Praw Dziecka.
  3. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.
  4. Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych.
  5. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215 oraz z 2021 r. poz. 4).
  6. Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 685).
  7. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2277, z 2020 r. poz. 1492, z 2021 r. poz. 41, 694.).
  8. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 969).
  9. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2050).
  10. Ustawa z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 276.).
  11. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 218, 956).
  12. Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1166 z późn. zm.).
  13. Rozporządzenie MENiS z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. (Dz. U. poz. 532)
  14. Rozporządzenie MEN z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej o raz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. nr 67, poz. 756, z późn. zm.)
  15. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta" (Dz. U. z 3 października 2011 r. poz. 1245).
  16. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 875, 1830).
  17. Rozporządzenie MEN z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U. poz. 1249).
  18. Ustawa z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021 r. poz. 4, 619 i 762) - art. 26, art. 84 ust. 2 pkt 1 i ust. 3.
  19. Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. poz. 1591)
  20. Statut szkoły.
  21. Szkolny Zestaw Programów Nauczania.

 

Szkolny program wychowawczo- profilaktyczny obejmuje wytyczne polityki oświatowej państwa:

  1. Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.
  2. Podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.
  3. Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych.
  4. Wprowadzanie doradztwa zawodowego do szkół i placówek.
  5. Wzmacnianie wychowawczej roli szkoły.
  6. Podnoszenie jakości edukacji włączającej w szkołach i placówkach systemu oświaty.

 

 

2.         Wprowadzenie

„Od roku szkolnego 2017/2018 działalność edukacyjna szkoły określona jest przez: szkolny zestaw programów nauczania, program wychowawczo­profilaktyczny szkoły. Szkolny zestaw programów nauczania oraz program wychowawczo-profilaktyczny szkoły tworzą spójną całość i muszą uwzględniać wszystkie wymagania opisane w podstawie programowej. Ich przygotowanie i realizacja są zadaniami zarówno całej szkoły, jak i każdego nauczyciela. Oprócz realizacji zadań wychowawczych i profilaktycznych nauczyciele mają obowiązek podejmowania działań opiekuńczych odpowiednio do istniejących potrzeb" {Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59) oraz Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej}

Program opracowano mając na uwadze nadrzędny cel wychowania, czyli integralny rozwój: biologiczny, poznawczy, emocjonalny, społeczny, moralny ucznia i osiągnięcie przez wychowanka pełni człowieczeństwa. Uwzględniono główne zadanie kształcenia w szkole podstawowej czyli umiejętne i łagodne wprowadzenie dziecka w świat wiedzy, przygotowanie do wykonywania obowiązków ucznia i wdrażanie do samorozwoju.

Doceniono fakt, że rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci, nauczyciele wspomagają ich wszechstronny i harmonijny rozwój a uczeń akceptuje siebie i jest otwarty na drugiego człowieka.

Przy opracowaniu programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły uwzględniono:

-          Obowiązujące akty prawne,

-          Dotychczasowe doświadczenia szkoły,

-          Zebrane od rodziców, uczniów i nauczycieli materiały dotyczące głównych problemów wychowawczych i profilaktycznych w szkole i środowisku,

-          Przeprowadzone badania na temat sytuacji wychowawczej, zagrożeń uzależnieniami w szkole i środowisku,

-          Przewidywane zmiany w szkole, środowisku i kraju, mogące mieć wpływ na proces wychowania.

Profilaktyka powinna wspomagać proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Wychowanie służy wspieraniu wychowanka w rozwoju, zaś profilaktyka to interwencja kompensująca niedostatki wychowania. Profilaktyka jest postrzegana jako proces wspomagania człowieka, w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących, zaburzających zdrowe życie.

 

Doświadczenie wskazuje, że profilaktyka w Szkole Podstawowej nr 3 powinna być realizowana w odniesieniu do dwóch, z trzech grup ryzyka, choć grono pedagogiczne przewiduje i dostrzega zagrożenie związane z grupą wysokiego ryzyka .

- profilaktyka pierwszorzędowa - (grupa niskiego ryzyka)- skierowana do wszystkich uczniów i ich rodziców - czyli do szerokiej popula­cji, która nie podejmuje jeszcze zachowań ryzykownych,

- profilaktyka drugorzędowa - (grupa podwyższonego ryzyka) - obejmująca uczniów już zdiagnozowanych, mających za sobą pierwsze próby zachowań ryzykownych,

- profilaktyka trzeciorzędowa - (grupa wysokiego ryzyka)- należą do niej osoby o utrwalonych zachowaniach ryzykownych.

Wprowadzane, począwszy od roku szkolnego 2017/2018, treści wychowawcze i profilaktyczne skierowane do uczniów - dostosowane do ich potrzeb rozwojowych - można odnaleźć w podstawach programowych poszczególnych przedmiotów. Działania wychowawczo-profilaktyczne powinny być kierowane do uczniów równolegle z ich kształceniem. Program powstał w oparciu o obserwacje, ankiety, konsultacje z rodzicami, nauczycielami.

 

 

3.         Misja i wizja szkoły. Model absolwenta.

 

Misja szkoły

Dążymy do wykształcenia i wychowania ucznia - pełnoprawnego obywatela Europy. Ucznia, który potrafi współdziałać i współpracować w grupie, jest kulturalny, odpowiedzialny, tolerancyjny i empatyczny. Zna tradycje regionalne i narodowe, chętnie pogłębia wiedzę i umiejętności, rozwija swoje zainteresowania, zdolności, wie kim była patronka szkoły – Maria Konopnicka. Dążymy do zacieśnienia więzi i zgodnego współistnienia uczniów, rodziców i nauczycieli, aby nasza szkoła była miejscem wzajemnego szacunku. Chcemy, aby rodzice czuli się współodpowiedzialni za działania podejmowane przez szkołę i byli zadowoleni z efektów, a nauczyciele, by promowali pozytywne wzorce, byli usatysfakcjonowani i zadowoleni z osiągniętych wyników, i szkoły jako miejsca swej pracy.

Wizja szkoły

Jesteśmy szkołą przyjazną, otwartą i bezpieczną. Wspieramy ucznia umożliwiając mu wszechstronny rozwój i wprowadzamy w świat wartości. Przygotowujemy uczniów do kontynuowania nauki na kolejnym etapie edukacyjnym. Nasi uczniowie wyrosną na ludzi kreatywnych, przedsiębiorczych, mających poczucie odpowiedzialności. Będą świadomi współistnienia ze środowiskiem, świadomi własnego pochodzenia, dumni z bycia Polakami, Europejczykami i członkami swojej „małej ojczyzny". Będą szano­wać kulturę i tradycję oraz prawa innych ludzi.

 

 

Model absolwenta Szkoły Podstawowej nr 3

 

  1. Jest człowiekiem kreatywnym, przedsiębiorczym, ciekawym świata, znającym języki obce, zdobywającym wiedzę na miarę swoich możliwości.
  2. Posiada wiadomości i umiejętności, które w sposób dojrzały i uporządkowany pozwalają zrozumieć świat.
  3. Dobrze funkcjonuje w środowisku domowym i szkolnym, posiada umiejętność efektywnego komunikowania się, współpracy oraz kontrolowania własnych emocji.
  4. Dba o swoje zdrowie, rozwój psychiczny i fizyczny.
  5. Jest przygotowany do wejścia na kolejny etap edukacyjny. Poznaje możliwości związane z uzyskaniem odpowiedniego zawodu i pracy.
  6. Dba o środowisko naturalne i jest świadomy zależności od niego.
  7. Szanuje zwyczaje i tradycje, jest wrażliwy na dorobek w dziedzinie kultury i sztuki.
  8. Kieruje się zasadami moralnymi, stara się odróżnić dobro od zła, pomaga innym.
  9. Ma pozytywny stosunek do świata ale zauważa jego niedoskonałości, logicznie rozumuje i kulturalnie argumentuje, dyskutuje.
  10. Jest odpowiedzialny za własne postępowanie i wybory życiowe, ma różnorodne zainteresowania i pasje.
  11. Ma poczucie własnej wartości i szanuje prawa innych ludzi.
  12. Wykorzystuje otoczenie techniczne i technologiczne do własnego rozwoju zwracając również uwagę na niebezpieczeństwa z tym związane.

 

4.         Cele Szkolnego Programu Wychowawczo - Profilaktycznego

 

Cel główny : Dążenie do integralnego rozwoju biologicznego, poznawczego, emocjonalnego, społecznego i moralnego ucznia

Cele szczegółowe:

  1. Wspomagać wszechstronny rozwój dziecka oraz indywidualizować działania w procesie kształcenia ucznia zdolnego oraz ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych
  2. Przygotować uczniów do dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów, w tym związanych z dalszym kształceniem i pracą.
  3. Zapewnić wszystkim uczniom możliwość rozwoju, podejmować niezbędne działania w celu tworzenia optymalnych warunków realizacji działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej
  4. Propagować zasady prozdrowotnego stylu życia i wskazywać zagrożenia, jakie niosą ze sobą uzależnienia.
  5. Wzmacniać poczucia tożsamości narodowej, przywiązania do historii i tradycji narodowych, przygotować i zachęcać do podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, w tym do angażowania się w wolontariat.
  6. Wspomagać ucznia w rozwiązywaniu problemów, również z wykorzystaniem technik mediacyjnych, kształtować umiejętności interpersonalnych i pomagać rozwijać więzi z grupą społeczną.
  7. Uczyć kultury zachowań, kultury porozumiewania się i respektowania norm społecznych.
  8. Wykorzystywać dostępne środki techniczne do własnego rozwoju, umiejętnie korzystać z mediów społecznościowych i różnego rodzaju programów
  9. Współpracować z rodzicami, wspierać ich w wychowaniu dziecka.
  10. Upowszechniać wartości życia, pomagać w hierarchizacji wartości i poszukiwaniu właściwych wzorców.
  11. Dostosowywać program działań wychowawczych do poziomu klas i zmieniającej się rzeczywistości.

 

5.         Analiza dotychczasowych działań wychowawczych i profilaktycznych

 

W skład społeczności uczniowskiej szkoły wchodzą dzieci klas I-III i uczniowie klas IV-VIII. Nad bezpieczeństwem i prawidłowym przebiegiem procesu edukacyjnego czuwa grupa prawie 50 nauczycieli i dyrekcja szkoły.

Duża liczebność dzieci w placówce nie jest dla nauczycieli i pracowników szkoły przeszkodą, w poznaniu uczniów i eliminowaniu anonimowości. Każdego roku przeprowadzana jest diagnoza środowiska, analizuje się potrzeby i zasoby szkoły z obszaru wychowania i profilaktyki w szkole. Wykorzystuje się różnorodne metody pracy:

-          ankiety,

-          spostrzeżeń wychowawcy na temat klasy,

-          analiza dokumentacji szkolnej,

-          dyskusje,

-          obserwacje,

-          sprawozdania,

-          spotkania nauczycieli w zespołach.

Analiza dotychczasowych opracowań szkolnych pokazuje, że nauczyciele są życzliwi dla uczniów i udzielają im wsparcia a działania wychowawcze wspierają rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Szkoła dobrze uczy zapobiegania patologii i przeciwdziała uzależnieniom. Dobrze uczy postaw patriotycznych i obywatelskich a rodzice akceptują szkolny program wychowawczy. Jednakże z tych samych opracowań szkolnych i rozmów można wyodrębnić następujące obszary problemowe :

 

Brak dostatecznych umiejętności i wiadomości potrzebnych uczniom w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu,

Niewystarczająca komunikacja na linii uczeń - nauczyciel w zakresie planowania i liczby sprawdzianów a także prac domowych,

Potrzeba zwiększonej pracy nad integracją klasy i pomocą uczniom izolowanym, odrzuconym,

Wspierać uczniów i starać się niwelować stres szkolny,

Uwzględnić propozycje uczniów i rodziców przy tworzeniu Programu Wychowawczo - Profilaktycznego,

 

 

6.         Program działań wychowawczo-profilaktycznych dla klas I-VIII

 

„Wprowadzanie uczniów w świat wartości - ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie rela­cji społecznych sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia"

 

INTEGRACJA – ADAPTACJA - BEZPIECZEŃSTWO

 

LP.

SPOSOB REALIZACJI - DZIAŁANIA

ODPOWIEDZIALNI

1

Wzajemne poznawanie się - prowadzenie zajęć adaptacyjnych, organizacja wycieczek, wyjść integrujących zespół

wychowawca, nauczyciele

 

klasowy

2

Wdrożenie procedur w przypadku uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

wychowawca, pielęgniarka, pedagog,

 

 

dyrektor, nauczyciele

3

Przeprowadzenie demokratycznych wyborów samorządu klasowego

wychowawca

4

Opracowanie planu wychowawcy klasowego opartego na programie wychowawczo-profilaktycznym i w dostosowaniu

wychowawca

 

do specyfiki klasy, zapoznanie rodziców z planem

5

Zapoznanie uczniów z regulaminami szkolnymi, prawami i obowiązkami ucznia i zasadami oceny zachowania w szkole

wychowawca, nauczyciele

 

(Statut Szkoły), programem wychowawczo-profilaktycznym. Zapoznanie rodziców z programem wych.-prof.

6

Przedstawienie oferty zajęć pozalekcyjnych - tworzenie warunków rozwoju indywidualnych zainteresowań

wychowawca, nauczyciele

7

Promowanie postaw tolerancji, szacunku i akceptacji dla innych, przeciwdziałanie dyskryminacji

wychowawca, nauczyciele, pedagog,

 

 

pracownicy szkoły

8

Zapoznanie uczniów z prawami dziecka.

wychowawca

9

Przygotowanie do bezpiecznego poruszania się po drodze do i ze szkoły- realizowanie programu „Klub Bezpiecznego Puchatka" - kl. I, „Bezpieczna Szkoła- Bezpieczny Uczeń"- kl. IV-VIII

Prowadzenie zajęć w zakresie udzielania I pomocy przedmedycznej

nauczyciele klas I-III

nauczyciele klas IV-VIII, wychowawca

nauczyciele biologii, wf,

10

Przeszkolenie uczniów w zakresie zagrożenia pożarem, atakiem terrorystycznym

wychowawca, nauczyciele

11

Przygotowanie uczniów do egzaminu na kartę rowerową

nauczyciele techniki,

12

Systematyczna ocena zachowania ucznia i analiza frekwencji

wychowawca, pedagog

 

 

PROFILAKTYKA ZACHOWAŃ PROBLEMOWYCH I RYZYKOWNYCH

 

LP.

SPOSOB REALIZACJI - DZIAŁANIA

ODPOWIEDZIALNI

1

Prowadzenie zajęć rozwijających umiejętności radzenia sobie z własnymi negatywnymi emocjami oraz zachowaniami

wychowawca, nauczyciele, pedagog

aqresvwnvmi

2

Rozwijanie umiejętności wykorzystywania elementów negocjacji i mediacji w sytuacji rozwiązywania konfliktów

nauczyciele, pedagog

3

Prowadzenie zajęć rozwijających umiejętności rozpoznawania symptomów uzależnienia od komputera, Internetu,

nauczyciele informatyki, pedagog

mediów i reklam.

4

Prowadzenie zajęć z zakresu profilaktyki uzależnień: nikotynizm, alkoholizm, narkotyki, dopalacze, substancje  psychoaktywne. Realizujemy program „Nie pal przy mnie, proszę"- klasy I-III, ,,Spójrz inaczej" - kl. I-III,  kl. IV-VIII

nauczyciele, wychowawca, pedagog

5

Kształtowanie umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej.

nauczyciele

6

Przeciwdziałanie wagarom - rozwijanie świadomości uczniów dotyczącej systematycznego uczęszczania do szkoły - (monitorowanie, upomnienia ustne, pisemne, skierowanie do Sądu Rodzinnego

wychowawcy, nauczyciele, pedagog, dyrektor

7

Kształtowanie świadomości w przestrzeganiu regulaminu i porządku podczas zabaw i ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego oraz z bezpiecznego korzystania z przyborów i urządzeń sportowych

nauczyciele wf, wychowawcy klas I-III

8

Prowadzenie zajęć: Bezpieczne korzystanie z Internetu, Cyberprzemocy mówimy nie!

nauczyciele informatyki, wychowawca

9

Porady dla rodziców - zaproszenie specjalisty ds. uzależnień, prelekcja, pogadanka

wychowawca, pedagog, dyrektor

 

EDUKACJA ZDROWOTNA

 

LP.

SPOSOB REALIZACJI - DZIAŁANIA

ODPOWIEDZIALNI

1

Prowadzenie zajęć dotyczących podstawowych zasad dbałości o zdrowie w aspekcie fizycznym i psychicznym

nauczyciele klas I-III i n-le biologii,

wychowawca, nauczyciele wf

2

Promowanie zdrowego stylu życia: prowadzenie zajęć, organizacja wystaw, konkursów, gazetek ściennych (higiena osobista, profilaktyka, prawidłowe odżywianie oraz czystość otoczenia)

Realizowanie programów w kl. 1-3:

„Trzymaj formę"

„Mleko w szkole „Owoce i warzywa w szkole"

„Wybieram wodę - edukacja wczesnoszkolna"

„Śniadanie daje moc"

nauczyciele biologii

nauczyciele wf

pielęgniarka

nauczyciele klas I-III,

3

Propagowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego poprzez prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych i

nauczyciele w-f, wychowawca

organizację wycieczek (aktywność turystyczna).

4

Uświadamianie uczniów o przyczynach i skutkach zaburzeń odżywiania typy anoreksja, bulimia, otyłość

nauczyciele biologii, wychowawca,

Prowadzenie zajęć na temat stresu i sposobów jego niwelowania

pielęgniarka

5

Zapobieganie podejmowaniu zachowań ryzykownych (palenie tytoniu, używanie

pedagog, wychowawca, nauczyciele WDŻ, biologii i religii

alkoholu, stosowanie narkotyków i dopalaczy, wczesna inicjacja seksualna) poprzez promowanie życia bez

uzależnień i kształtowanie postawy asertywnej.

6

Nauczanie zachowań w sytuacji zwycięstwa i porażki w życiu codziennym i sporcie.

wychowawca, nauczyciele w-f oraz pozostałych przedmiotów

7

Propagowanie idei Fair-Play jako postawy życiowej.

nauczyciele wf, nauczyciele i

pracownicy szkoły

 

 

PRZEWIDYWANE EFEKTY:

Szkoła utrzymuje bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania i opieki a nauczyciele adaptują uczniów do nowej rzeczywistości.

Uczniowie znają zasady, przestrzegają ustalonych reguł i czują się w szkole bezpiecznie, wzajemnie się szanują, nie naruszają godności innych osób.

Szkoła dostosowuje programy nauczania i program wychowawczo-profilaktyczny do indywidualnych możliwości i potrzeb uczniów, konsultuje programy z rodzicami.

Szkoła zapewnia równe szanse rozwoju uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

W szkole są przestrzegane prawa dziecka i prawa uczniów, jest upowszechniana wiedza na temat tych praw.

Programy nauczania i program wychowawczy oraz działania szkoły promują szacunek dla każdego człowieka, tolerancję dla inności, sprawiedliwość oraz inne uniwersalne wartości.

Uczniowie posiadają wiedzę na temat uzależnień i niebezpieczeństw z nimi związanych, stosują zasady prozdrowotnego stylu życia

Rodzice współpracują ze szkołą we wspólnym rozwiązywaniu problemów.

Rodzice czują się potrzebni i akceptowani w szkole.

Uczniowie znają podstawowe zasady dbałości o zdrowie własne i innych, propagują zdrowy styl życia i dbają o czystość otoczenia.

Uczniowie rozumieją podstawowe pojęcia z zakresu higieny i wprowadzają je w życie, stosują w życiu codziennym zasadę fair- play.

Szkoła dostosowuje zajęcia tak, by promować aktywność fizyczną i prozdrowotny styl życia.

 

 

„Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i innych osób, kształtowanie postawy otwartej wobec ludzi i świata, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość, ukierunkowanie ucznia ku wartościom"

 

KULTURA, WARTOŚCI I NORMY ZACHOWAŃ, RELACJE PROSPOŁECZNE

 

LP

SPOSÓB REALIZACJI - DZIAŁANIA

ODPOWIEDZIALNI

1

Prowadzenie zajęć dotyczących kultury zachowania i kultury języka. Kształtowanie u uczniów umiejętności kulturalnego wyrażania własnych emocji i opinii, szacunku dla odmiennych sądów.

wychowawca, nauczyciele

2

Organizowanie spotkań z Rzecznikiem Praw Dziecka (okręgowym).

rzecznik praw dziecka,

pedagog

3

Wdrażanie metod negocjacji, mediacji i arbitrażu w rozwiązywaniu konfliktów

wychowawca, nauczyciele

4

Kształtowanie wrażliwości estetycznej i szacunku dla dorobku cywilizacyjnego ludzkości poprzez kontakt z literaturą, dziełami architektury, malarstwa na lekcjach w czasie wycieczek szkolnych.

nauczyciele plastyki, muzyki, wychowawca, nauczyciele

5

Prowadzenie zajęć na temat tolerancji, akceptacji i szacunku wobec osób niepełnosprawnych, o innej

wychowawca, nauczyciele, pedagog szkolny

narodowości, obyczajowości i religii, przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Rozmowa, dyskusja na temat Praw Człowieka w kontekście współczesnej migracji (uchodźcy)

6

Prowadzenie działań charytatywnych na szczeblu regionalnym, krajowym i globalnym

akcja „Góra grosza", zbiórka zakrętek, zbiórka makulatury

akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

opiekun samorządu uczniowskiego, nauczyciele

7

Popularyzowanie zasad humanitaryzmu i idei wolontariatu przez współpracę z instytucjami publicznymi:

dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele, katecheci

Ośrodkiem Niebieski Parasol

Warsztatem Terapii Zajęciowej

Towarzystwem Przyjaciół Dzieci

Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chojnowie

8

Wzmacnianie roli rodziny prowadzenie zajęć, pogadanka, praca pisemna

nauczyciele j. polskiego, wos, wychowawca

9

Porady dla rodziców na temat skutecznych metod wychowawczych - w formie rozmów indywidualnych lub prelekcji

wychowawcy, dyrekcja, pedagog

 

PRZEWIDYWANE EFEKTY:

Szkoła dostosowuje metody pracy do potrzeb rozwojowych uczniów uwzględniając ich indywidualne możliwości psychofizyczne i intelektualne.

Uczniowie szanują inne osoby bez względu na pochodzenie, status społeczny, rasę, wyznanie czy narodowość.

Uczniowie są otwarci na potrzeby innych ludzi i respektują normy współżycia społecznego.

Uczniowie szanują dziedzictwo kulturowe i dorobek cywilizacyjny własnego narodu i innych.

Uczniowie znają prawa dziecka, prawa i obowiązki ucznia.

Uczniowie zachowują się kulturalnie w relacjach interpersonalnych na terenie szkoły i poza nią.

Uczniowie dbają o kulturę języka polskiego.

 

 

„Rozwijanie kompetencji takich jak kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość. Rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania, wnioskowania. Ukazywanie wartości wiedzy jako podstawy do rozwoju umiejętności. Rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów oraz motywacji do nauki. Wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwolą w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat"

 

 

 

NAUKA, WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI

 

LP

SPOSOB REALIZACJI - DZIAŁANIA

ODPOWIEDZIALNI

1

Realizowanie zadań ujętych w podstawach programowych z uwzględnieniem potrzeb i możliwości uczniów.

nauczyciele

2

Prowadzenie obserwacji w celu wyłonienia uczniów zdolnych oraz uczniów z trudnościami edukacyjnymi i objęcie

nauczyciele, wychowawca, pedagog,

dyrektor

ich szczególną opieką psychologiczno-pedagogiczną.

Działania zmierzające do niwelowania napięć i radzenia sobie w sytuacji niepowodzeń, współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną

3

Zindywidualizowanie pracy z uczniem słabym i zaniedbanym wychowawczo, prowadzenie zajęć rozwijających

nauczyciele, wychowawca,

pedagog

kompetencje emocjonalno-społeczne i dydaktyczno- wyrównawczych, organizowanie pomocy koleżeńskiej,

wzmacnianie pozycji ucznia przez wskazanie mocnych stron, motywowanie i porady dla rodziców.

4

Zindywidualizowanie pracy z uczniem zdolnym, motywowanie uczniów do samorozwoju, rozwijania własnych

nauczyciele, wychowawca, pedagog

zainteresowań, zachęcanie do udziału w konkursach, olimpiadach, zajęciach pozalekcyjnych, stwarzanie warunków do pełnego uczestnictwa w życiu szkoły i środowiska.

Współpraca z rodzicami i pedagogizacja: Jak skutecznie się uczyć i osiągać wyznaczone cele?

5

Uczestniczenie w wykładach, warsztatach i pokazach naukowych - np. Dolnośląski Festiwalu Nauki oraz w cyklicznych warsztatach przyrodniczych „Przyroda bez tajemnic" prowadzonych przez pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk.

nauczyciele, wychowawca

6

Prowadzenie zajęć na różnych przedmiotach z wykorzystaniem metod i technik wywodzących się z informatyki :

nauczyciele, nauczyciele informatyki

aplikacje, programowanie, posługiwanie się komputerem i podstawowymi urządzeniami cyfrowymi, logiczne i

algorytmiczne myślenie, wyszukiwanie informacji z różnych źródeł.

7

Organizowanie wycieczek krajoznawczych, wyjazdów do kina, teatru oraz innych ośrodków kultury i sztuki.

nauczyciele, wychowawca

8

Organizowanie i zachęcanie uczniów do udziału w konkursach przedmiotowych, artystycznych i zawodach sportowych.

nauczyciele,

9

Podejmowanie działań mających na celu rozbudzenie zamiłowania do czytania - np. spotkania autorskie, konkursy

nauczyciele biblioteki, j. polskiego

pięknego czytania, spotkania z literaturą.

10

Wyposażenie uczniów w wiadomości i umiejętności umożliwiające komunikowanie się w języku polskim w sposób

nauczyciele j. polskiego

poprawny i zrozumiały.

11

Przedstawienie uczniom możliwości wykorzystanie narzędzi matematyki w życiu codziennym, kształcenie myślenia matematycznego.

nauczyciele przedmiotów ścisłych

12

Typowanie uczniów do stypendiów, nagród dyrektora szkoły i Burmistrza Miasta Chojnowa.

nauczyciele

13

Stosowanie pracy metodą projektu i rozwijanie samodzielności , kreatywności i odpowiedzialności uczniów

nauczyciele

 

PRZEWIDYWANE EFEKTY:

-          Uczniowie są kreatywni i przedsiębiorczy.

-          Sprawnie komunikują się w języku polskim i sprawnie wykorzystują narzędzia matematyczne w życiu codziennym.

-          Uczniowie osiągają sukcesy na miarę swoich możliwości.

-          Samodzielnie pogłębiają wiedzę, stawiają hipotezy, krytycznie analizują i wyciągają wnioski, wyszukują informacje z różnych źródeł.

-          Sprawnie posługują i komunikują się w językach nowożytnych.

-          Wzrasta zamiłowanie do czytelnictwa i zwiększa się aktywność czytelnicza uczniów

-          Rodzice są zadowoleni z efektów nauczania, opieki i z osiągnięć swoich dzieci.

-          Osiągnięcia uczniów promują szkolę w środowisku lokalnym.

 

Wzmacnianie poczucia tożsamości, indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej"

 

TRADYCJE I OBRZĘDY

LP.

SPOSOB REALIZACJI - DZIAŁANIA

ODPOWIEDZIALNI

1.

Poznawanie ojczyzny (historia, symbole, święta, baśnie i legendy narodowe) w formie

wychowawca, nauczyciele j. polskiego i historii

wycieczek edukacyjnych, konkursów, lekcji i uroczystości poświęconym świętom państwowym.

2.

Uczestniczenie w obchodach świąt i uroczystościach państwowych, szkolnych ( rozpoczęcie roku szkolnego, zakończenie), przygotowywanie tematycznych gazetek i wystaw, przeprowadzanie pogadanek, projekcji filmów o tematyce patriotycznej i historycznej, programów nauczania w tym zakresie.

dyrekcja, wychowawca, nauczyciele j. polskiego i historii

3.

Prowadzenie zajęć dotyczących historii miasta i jego roli w rozwoju przemysłu regionalnego.

wychowawca, nauczyciele geografii i historii

4.

Poznawanie najbliższej okolicy - lekcje tematyczne i wycieczki szkolne.

wychowawca, nauczyciel historii

5.

Zapoznanie uczniów z historią szkoły, pieśnią i sztandarem.

Wychowawca, nauczyciel historii

6.

Upamiętnianie postaci patronki szkoły poprzez konkursy, Święto Szkoły

wychowawca, nauczyciele, dyrekcja

 

PRZEWIDYWANE EFEKTY:

-          Uczniowie znają symbole narodowe oraz historię i tradycje swojej miejscowości, regionu i kraju.

-          Znają infrastrukturę i zabytki miasta i najbliższej okolicy.

-          Angażują się w życie społeczne swojej miejscowości.

-          Uczniowie znają postać Marii Konopnickiej i jej twórczość oraz sztandar i pieśń szkoły.

 

 

„Wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi i dalszej edukacji, zachęcanie do zorganizowanego i świadomego samokształcenia opartego na umiejętności przygotowania własnego warsztatu pracy"

 

DORADZTWO ZAWODOWE

 

LP

SPOSOB REALIZACJI - DZIAŁANIA

ODPOWIEDZIALNI

1

Prowadzenie zajęć - Uczeń poznaje siebie, swoje mocne i słabe strony, zainteresowania i zdolności jakie

wychowawca, doradca zawodowy.

 

należy brać pod uwagę przy wyborze zawodu.

2

Przygotowanie uczniów do podejmowania dojrzałej decyzji edukacyjno-zawodowej przez lekcje zawodoznawcze.

wychowawca, doradca zawodowy

3

Organizowanie spotkań dla rodziców i poszerzenie wiedzy o dalszym kierunku kształcenia ich dzieci.

doradca zawodowy.

 

PRZEWIDYWANE EFEKTY:

-                     Uczeń zna informacje o zawodach i wymaganiach rynku pracy.

-                     Uczeń posiada umiejętności pracy w zespole i potrafi podejmować decyzje.

-                     Szkoła pomaga rodzinie w kształtowaniu określonych postaw i zachowań związanych z planowaniem kariery zawodowej ich dzieci.

-                     Rodzice są zadowoleni ze współpracy ze szkołą w zakresie pomocy w wyborze dalszej drogi kształcenia ich dziecka

-                     Utworzenie na terenie szkoły bazy informacji edukacyjnej i zawodowej.

 

 

7.    Opracowanie strategii ewaluacyjnej

 

-                     Ankiety dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

-                     Obserwacje dokonywane przez wychowawców klas, nauczycieli, pedagoga, rodziców i uczniów.

-                     Rozmowy z uczniami, rodzicami i nauczycielami, pracownikami obsługi.

-                     Roczne sprawozdanie z realizacji Programu Wychowawczo Profilaktycznego szkoły.

8.    Załączniki:

 

-          Wykaz konkursów szkolnych

-          Wykaz uroczystości szkolnych

-          Procedura w przypadku ataku terrorystycznego

-          Procedura w przypadku pożaru

-          Procedura w przypadku zażycia przez ucznia substancji psychoaktywnych

-          Procedura w przypadku zachowania agresywnego i naruszenia nietykalności

 

 

 

 

 

 

 

 

Program Wychowawczo - Profilaktyczny Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Chojnowie został pozytywnie zaopiniowany i przyjęty uchwałą Rady Pedagogicznej w dniu 30.08.2017 r.  przy współpracy z Radą Rodziców i rodzicami, którzy współtworzyli Program.

 

Dyrektor Szkoły

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program dla pierwszego etapu kształcenia

 

L.P.

ZADANIA EDUKACYJNE

CELE WYCHOWAWCZE

PROCES WYCHOWAWCZY

I.

ROZWIJANIE SAMOWIEDZY

POZNAJĘ SIEBIE

SYTUACJE WYCHOWAWCZE

1.

Poznawanie i utrwalanie treści regulaminów

i rozporządzeń szkolnych

·         pierwszoklasiści odczuwają życzliwą opiekę starszych kolegów

·         uczeń zna Kodeks Ucznia, kontrakt klasowy oraz inne regulaminy obowiązujące w szkole

·         uczeń zna podstawowe prawa dziecka gwarantujące mu nietykalność i szeroko pojęte bezpieczeństwo

·         uczeń rozumie, że przestrzeganie regulaminów szkolnych przynosi nie tylko korzyści w postaci wzorowej oceny z zachowania, ale ułatwia nawiązywanie przyjaznych kontaktów z rówieśnikami

·         uczeń zna konsekwencje nierespektowania regulaminów obowiązujących w szkole

·         uczeń odnosi się z należytym szacunkiem do dyrekcji szkoły i pozostałych pracowników

·         zapewnienie siedmiolatkom z klas I działań opiekuńczo – wychowawczych uwzględniających standardy przedszkolne

·         uczniowie klas starszych pomagają najmłodszym

w adaptacji szkolnej

·         przestrzeganie kodeksu i regulaminów obowiązujących w szkole

·         uczniowie zachowują się w szkole w sposób nie naruszający wolności i niezależności innych

·         uczniowie uczestniczą w realizacji planów wychowawczego i szkolnej profilaktyki zatwierdzonych przez Radę Rodziców

2.

Odkrywanie własnej

i cudzej odmienności

·         uczeń czuje, przeżywa i rozwija się duchowo

i fizycznie

·         zna swoje imię, nazwisko i miejsce zamieszkania

·         właściwie zachowuje się wobec uczniów

z dysfunkcjami

·         uczniowie zdrowi i uczniowie z dysfunkcjami mają możliwość rozwijania w szkole swoich zainteresowań wykraczających poza program nauczania

·         uczeń podczas zajęć pozalekcyjnych rozwija się prawidłowo, spędza bezpiecznie czas wolny pod opieką nauczyciela

·         uczeń bardzo zdolny poszerza swoją wiedzę

i pomaga słabszym w nauce

·         przeprowadzenie gier i zabaw integracyjnych zmierzających do zapoznania się z osobowościami innych uczniów

·         gromadzenie informacji na swój temat

·         uczestniczenie w zabawach tematycznych

i sprawnościowych

·         udział w zajęciach pozalekcyjnych, kołach przedmiotowych, konkursach

·         uczestniczenie za zgodą rodziców w warsztatach psychoedukacyjnych

·         wykorzystanie swojej pomysłowości i posiadanych umiejętności podczas uroczystości szkolnych i w pracy Samorządu Uczniowskiego

·         kształtowanie umiejętności pracy w grupie- indywidualizowanie pracy z uczniem wymagającym zajęć wyrównawczych jak i uczniem bardzo zdolnym

·         uwzględnianie postulatów rodziców w pracy opiekuńczo - wychowawczej

3.

Rozwijanie dbałości

o własny wygląd i zdrowie

·         uczeń dba o swój wygląd, szanuje to, że rodzic posyła go do szkoły w czystym ubraniu, stosownym do wymagań szkoły

·         uczeń przestrzega higieny osobistej, do szkoły przychodzi umyty i wypoczęty

·         uczeń w sposób kulturalny i estetyczny spożywa posiłki

·         lubi aktywnie odpoczywać, uczestniczy

w zajęciach sportowych, konkursach i turniejach klas integracyjnych

·         uczniowie wzajemnie aktywizują swoje działania w zakresie dbałości o wygląd np. pomoc w ubieraniu się uczniom mniej sprawnym z klas integracyjnych

·         kształtowanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno - kulturalnych

·         dbanie o estetyczny wygląd, poprawne siedzenie

w ławce, przy stole, właściwe posługiwanie się sztućcami

·         mycie rąk przed i po jedzeniu, po wyjściu z toalety

·         mycie owoców i warzyw

·         dbanie o higienę jamy ustnej

·         spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, podczas wycieczek, zajęć sportowych, spotkań rodzinnych i zabaw z rówieśnikami

·         uświadomienie potrzeby ograniczenia hałasu podczas przerw lekcyjnych, korzystania z mediów elektronicznych i zabawy na świeżym powietrzu

 i w pomieszczeniach

·         uświadamianie potrzeby przestrzegania higieny odpoczynku i snu

·         uczestniczenie uczniów w pozalekcyjnych zajęciach usprawniających i sportowych na sali gimnastycznej, boisku szkolnym, w sali terapii polisensorycznej

·         udział uczniów w turniejach sportowych klas integracyjnych, zabawach tanecznych

·         udział w konkursach proponujących zdrowy styl życia i dbanie o własny wygląd

4.

Budzenie zainteresowań osobistych, odkrywanie uzdolnień, możliwości

i własnej wartości

·         uczeń wzoruje się na nauczycielu, który imponuje mu swoją wiedzą i umiejętnością dzielenia się nią z innymi

·         uczeń posiada i umie korzystać z ulubionych książek, hobby i zajęć

·         chętnie przychodzi do szkoły, bo czuje wsparcie ze stron nauczycieli

·         uczeń wie, że nauczycieli cieszą jego sukcesy

i martwią jego problemy

·         wspólne rozwiązywanie problemów wymagających podjęcia odpowiednich decyzji przez ucznia

·         rozmowy o sprawach ważnych dla uczniów

·         budowanie przyjaznych relacji uczeń – nauczyciel

w oparciu o wspólne wartości rodziców i nauczycieli

II

ROZWIJANIE WEWNĘTRZNEJ NIEZALEŻNOŚCI

UCZĘ SIĘ ŻYĆ W WOLNOŚCI, ODRÓŻNIAĆ DOBRO OD ZŁA

SYTUACJE WYCHOWAWCZE

1.

Budowanie systemu

i hierarchii wartości

·         uczeń uczy się odróżniać w zachowaniach ludzi w codziennych zdarzeniach to, co jest dobre od tego co złe

·         zna dyrektora szkoły i pozostałych pracowników

·         potrafi usytuować siebie w rodzinie, klasie, grupie rówieśniczej – poznaje historie swojej szkoły, interesuje się sylwetką patrona, historią swojego miasta, barw narodowych, hymnu państwowego

·         poznaje legendy związane z korzeniami państwowości polskiej, odnosi się z należytym szacunkiem do symboli narodowych,

dba o poprawność i czystość języka polskiego

·         nie używa wulgarnych słów

·         zna postaci z polskiej literatury dla dzieci – poznaje rożne pojęcia współczesnego patriotyzmu

·         rozwiązywanie problemów osobistych dzieci związanych z ich funkcjonowaniem w szkole

·         obserwacja otoczenia, szkoły, klasy w celu dokonywania właściwych ocen i wyborów

·         organizowanie uroczystości o charakterze patriotycznym  nawiązujących do ważnych wydarzeń historycznych w dziejach Polski

·         przeprowadzanie pogadanek, warsztatów psychoedukacyjnych, spotkań, wycieczek

·         kształtowanie odpowiedzialności i więzi klasowych poprzez apele porządkowe organizowane przez Samorząd Uczniowski- krytykowanie niewłaściwych zachowań

·         wzmacnianie zachowań pozytywnych

·         wskazywanie autorytetów, uczenie szacunku dla każdej ludzkiej pracy

·         rozbudzanie zainteresowań dniem dzisiejszym i historią Łodzi oraz jej wielokulturowym pochodzeniem – organizowanie konkursów na temat wiedzy o Łodzi, Polsce, bohaterach polskich książek dla dzieci, osiągnięciach wybitnych Polaków

2.

Decydowanie o sobie zgodnie z systemem wartości

·         uczeń uczy się poznawać, co szkodzi jego zdrowiu fizycznemu i psychicznemu

·         ma przyjazny stosunek do zwierząt

·         uczy się poznawać, co szkodzi ludziom i środowisku przyrodniczemu

·         poznaje wpływ zanieczyszczeń chemicznych

i fizycznych środowiska na zdrowie człowieka

·         uczy się kształtować świadomość ekologiczną

·         dba o swoje otoczenie, bo wie, że jest ono jego wizytówką

·         kontynuowanie zajęć na temat szkodliwości palenia tytoniu i picia alkoholu

·         prowadzenie rozmów na temat zagrożenia życia

·         poznawanie piękna najbliższego środowiska przyrodniczego

·         udział w corocznej akcji „Sprzątanie Świata"

·         rozwijanie wrażliwości dzieci poprzez dokarmiania

i ochronę zwierząt

·         konkursy przyrodnicze i ekologiczne

·         oglądanie filmów z kaset, prowadzenie rozmów na temat zagrożenia zdrowia i życia – rozmowa, wywiad

ze szkolnymi pielęgniarkami, pracownikami ZOO

·         współpraca z placówkami sprawującymi nadzór nad ochroną środowiska

·         organizowanie zbiórek surowców wtórnych

·         zachęcanie do bezwzględnego sortowania śmieci

3.

Dokonywanie wyborów, dostrzeganie, rozumienie

i uznawanie własnych potrzeb, swojej niezależności

·         uczeń potrafi wyrażać swoje oczekiwania

i potrzeby

·         nie pozwala sobą manipulować kolegom

ze szkoły i podwórka

·         uczy się zwalczać własną nieśmiałość i panować nad emocjami

·         wzmacnia poczucie własnej wartości

·         podejmowanie decyzji i dokonywanie wyborów

·         uczestniczenie w klasowych zajęciach psychoedukacyjnych prowadzonych przez psychologów

·         korzystanie z porad rodziców, nauczycieli, pedagoga szkolnego, psychologa

4.

Chęć bycia lubianym i szanowanym

·         uczeń potrafi współdziałać i współpracować

w grupie

·         uczeń zachowuje się w szkole i w domu tak, że respektuje potrzeby i prawa innych poprzez rozmowy, a nie używanie siły

·         umie się znaleźć w środowisku zróżnicowanym wiekowo

·         unika sytuacji konfliktowych

·         rozumie, że aby być lubianym, trzeba być koleżeńskim

·         organizowanie negocjacji i rozmów w sytuacjach, gdy dochodzi do prawdziwego konfliktu

·         współpraca z pedagogiem szkolnym

·         budowanie poprawnych relacji interpersonalnych podczas organizacji uroczystości klasowych i szkolnych

5.

Umiejętność szukania pomocy

·         zna pracowników szkoły, którzy mogą pomóc

w trudnych sytuacjach

·         potrafi wezwać i sprowadzić pomoc medyczną w razie nagłej potrzeby

·         ocenia sytuację i rozumie potrzebę udzielenia pomocy

·         zaznajamianie uczniów z numerami telefonów alarmowych i nauka wzywania pomocy

·         organizowanie konkursów, pokazów na temat udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach

·         informowanie uczniów o przyczynach, objawach i skutkach zarażenia grypą oraz o tym jak zabezpieczyć się przed chorobą – zapoznanie uczniów z terminami: profilaktyka, epidemia i pandemia

6.

Poznawanie otaczającego świata

·         uczeń zna historię swojej rodziny, zna imiona rodziców i dziadków

·         wie , w jakim mieszka mieście, zna swój adres

i numer telefonu do rodziców

·         wie, czym zajmują się jego rodzice, gdzie pracują, czym się interesują

·         rozumie znaczenie więzi uczuciowych

w rodzinie

·         potrafi opowiedzieć co ciekawego znajduje się w jego okolicy, zna swoje najbliższe środowisko

·         orientuje się w rozmieszczeniu pomieszczeń szkolnych

·         organizowanie zajęć edukacyjnych z udziałem rodziców, dziadków i rodzeństwa

·         uczestniczenie w wycieczkach szkolnych

·         korzystanie ze zbiorów biblioteki szkolnej

·         uczestniczenie w zajęciach psychoedukacyjnych

·         uczestniczenie w zajęciach wychowawczych w świetlicy szkolnej

·         rozmawianie z rodzicami, nauczycielami, kolegami o swoich potrzebach i zainteresowaniach

7.

Właściwe relacje w szkole

·         zna imiona i nazwiska kolegów z klasy

·         potrafi zapobiegać i rozwiązywać konflikty

·         potrafi okazywać szacunek wszystkim pracownikom szkoły

·         uczeń wie, jak nazywają się jego nauczyciele

i dyrektor szkoły

·         gdy tylko potrafi, pomaga kolegom w nauce

·         swoim zachowaniem nie naraża innych na cierpienie

·         traktuje partnersko kolegów z dysfunkcjami rozwojowymi

·         organizowanie spotkań i rozmów z pracownikami szkoły

·         organizowanie pomocy koleżeńskiej

·         współpraca z Samorządem Uczniowskim, pedagogiem i świetlicą szkolną

·         uczestniczenie w zajęciach psychoedukacyjnych

·         uczestniczenie w spotkaniach rówieśniczych z kolegami we współpracującym ze szkołą

·         przenoszenie dobrych relacji pomiędzy rodzicami uczniów na kontakty ich dzieci – np. z „grupy wsparcia rodziców samotnie wychowujących dzieci"

8.

Rozwijanie zainteresowań i wiedzy

·         uczeń zdrowy i z dysfunkcjami rozwojowymi interesuje się otaczającym go światem

·         uczeń systematycznie czyta książki z biblioteki szkolnej

·         czyta czasopisma dla dzieci

·         korzysta z zajęć pozalekcyjnych

·         bierze udział w konkursach

·         umiejętnie korzysta z Internetu

·         aktywnie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych

·         osiąga sukcesy szkolne

·         korzystanie za zbiorów biblioteki szkolnej

·         organizowanie konkursów czytelniczych

·         uczestniczenie w konkursach klasowych, świetlicowych, międzyszkolnych

·         uczestniczenie w zajęciach pozalekcyjnych

·         stwarzanie warunków do wyrównywania szans edukacyjnych uczniom mniej zdolnym i uczniom

z deficytami rozwojowymi

·         zachęcanie uczniów zdolnych do poszerzania swoich zainteresowań

III.

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW

UCZĘ SIĘ CORAZ LEPIEJ

SYTUACJE WYCHOWAWCZE

1.

Rozwijanie umiejętności wykonywania zadań

·         wymyśla zagadki, rebusy, gry

·         wzoruje się na postawach rodziców

i nauczycieli, współpracuje z nimi, kiedy czegoś nie rozumienie- chętnie podejmuje nowe wyzwania

·         konsekwentnie dąży do wytyczonego celu

·         rozwiązywanie problemów mogących mieć wiele rozwiązań oryginalnych z wykorzystaniem zdolności plastycznych, muzycznych, matematycznych i innych

·         zaangażowanie w konkursach klasowych, akademiach szkolnych, pokazach, pikniku rodzinnym

2.

Porozumiewanie się

i komunikacja z innymi

·         uczeń lubi rozmawiać na interesujące go tematy

·         umie słuchać i zadawać pytania

·         wie, gdzie szukać odpowiedzi na pytania

·         uczy się języka obcego

·         ostrożnie przyjmuje informacje, bo wie, że nie wszystkie muszą być prawdziwe

·         potrafi być asertywny

·         korzystanie z biblioteki, encyklopedii, słowników, mediów elektronicznych

·         uczestniczenie w konkursach klasowych, szkolnych

i pozaszkolnych

·         angażowanie się w prace na rzecz klasy i szkoły

·         udzielanie pomocy słabszym i potrzebującym

·         nieuleganie negatywnym wpływom

3.

Rozwijanie sprawności

i samodzielności życiowej

·         uczeń potrafi zorganizować a nawet wymyślić zabawę lub inne zajęcie dla siebie i kolegów

·         potrafi zrobić zakupy, nadać list na poczcie

·         może sam zostać w mieszkaniu, za zgodą rodziców może sam chodzić do szkoły i z niej wracać

·         świadome kształtowanie samodzielności dziecka przez rodziców

·         pozwalanie dziecku na podejmowanie małych, ale ważnych dla niego decyzji wyborów

·         ostrożne i wyważone ingerowanie rodziców i innych dorosłych w rozwiązywanie nieporozumień między dziećmi

4.

Ocenianie samego siebie

·         uczeń dostrzega i rozumie związek między swoimi sukcesami w szkole, w domu,

a ocenami w nauce

·         potrafi wyciągnąć wnioski z niepowodzeń

·         potrafi przeprosić i naprawić wyrządzoną krzywdę

·         samoocena wykonywanych zadań w domu, w szkole

·         samodzielne formułowanie wniosków przez ucznia

·         umiejętność przeproszenia np. kolegi

5.

Samodoskonalenie – uczę się sam

·         uczeń bierze udział w konkursach szkolnych

i pozaszkolnych, akademiach zorganizowanych w szkole

·         umie pokonać strach, nieśmiałość

·         stara się być punktualny i słowny

·         wie, gdzie szukać informacji na interesujące go tematy

·         organizowanie konkursów, prezentacji dokonań klasowych

·         organizowanie imprez klasowych, uroczystości szkolnych

·         korzystanie ze zbiorów bibliotecznych, Internetu, czasopism specjalistycznych

6.

Bezpieczeństwo w domu

i szkole. Bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym

·         uczeń wie, jak prawidłowo zachowywać się

w szkole i w domu

·         zna istotne dla niego przepisy ruchu drogowego i stosuje się do nich

·         respektuje przestrogi rodziców i nauczycieli

·         bezpiecznie korzysta ze sprzętu technicznego w szkole

i w domu

·         nauka i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego

·         udział w zajęciach psychoedukacyjnych

z funkcjonariuszem straży miejskiej, policji i ze strażakiem

 

 

 

Program dla drugiego etapu kształcenia

 

I. ROZWIJANIE SAMOWIEDZY

L.p.

Zadania edukacyjne

Ścieżki edukacyjne

Sytuacje wychowawcze

(Działania nauczycieli i specjalistów spoza szkoły także w ramach realizacji programu profilaktycznego)

1.

Odkrywanie własnej odmienności

i indywidualności. Budowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.

  • edukacja czytelnicza

i medialna

  • edukacja prozdrowotna
  • wychowanie patriotyczne
  • Utrwalanie praw i obowiązków ucznia.
  • Rozpoznawanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zdolności uczniów.
  • Panowanie nad emocjami – rozwijanie swoich dobrych stron.
  • Integracja zespołu klasowego.
  • Poznawanie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
  • Unikanie niebezpiecznych miejsc i ludzi stwarzających zagrożenie zdrowia i życia.
  • Kształtowanie pozytywnej postawy wobec życia ludzkiego, ojczyzny, przyrody.
  • Opracowanie wspólnego wzorca „współczesnego patrioty".
  • Motywowanie uczniów do działań na rzecz lokalnego środowiska w celu ukazania jego atrakcyjności.
  • Na przekór porzekadłu „Cudze chwalicie swego nie znacie" zgłębienie wiedzy o regionie, tworzenie dobrego wizerunku swojego miejsca zamieszkania, osiedla, domu, miasta, okolicy.
  • Budowanie świadomości o ważności wspólnoty rodzinnej, lokalnej, narodowej. Kontrolowanie własnych zachowań w celu wyeliminowania zachowań społecznie nieakceptowanych.
  • Wychowanie w przekonaniu, że każdy ma prawo do własnego zdania, ale nikt nie ma prawa szkodzić drugiemu człowiekowi i ojczyźnie- omawianie „Prawa do ochrony przed przemocą" określonego w Konwencji o Prawach Dziecka.
  • Integracja z uczniami innych klas i szkół (turnieje i paraolimpiady).

2.

Rozwijanie dbałości

o własny wygląd

i zdrowie.

  • edukacja prozdrowotna
  • edukacja czytelnicza i medialna
  • Pogadanki z wychowawcami i prelegentami na temat chorób zakaźnych i sposobów zapobiegania im.
  • Wykłady i pogadanki na temat estetyki ubioru i jego stosowności do okoliczności i wieku.
  • Prelekcje i słuchanie autorytetów na temat zasad zdrowego odżywiania się.
  • Dyskusje i rozmowy z ekspertami na temat zdrowia, higieny osobistej i aktywnego wypoczynku.
  • Rozpoznawanie własnych zalet i wad.
  • Pogadanka na temat „Prawa do zdrowia" danego także w Konwencji o Prawach Dziecka

3.

Budzenie zainteresowań osobistych. Odkrywanie uzdolnień, możliwości

i własnej wartości oraz godności.

  • edukacja czytelnicza

i medialna

  • edukacja prorodzinna
  • edukacja prozdrowotna
  • wychowanie patriotyczne

i obywatelskie

  • Rozwój umiejętności uczniów wymagających wyrównywania szans jak i uczniów

o ponadprzeciętnych uzdolnieniach Realizacja swoich zainteresowań z należytą motywacją, w sposób rozsądny i odpowiedzialny z gotowością do pomocy kolegom i szkole.

  • Poznawanie wzorców do naśladowania reprezentowanych przez sylwetki sławnych Polaków, którzy swoją wiedzą i pracą służyli dobru ojczyzny.
  • Kształtowanie modelu współczesnego patrioty szanującego tradycję, ale nieobojętnego wobec czasów współczesnych.
  • Wybór zajęć pozalekcyjnych, lektur, rodzaju rozrywki.
  • Rozwiązywanie problemów poznawczych.
  • Wymiana doświadczeń z kolegami innych klas i szkół (konkursy międzyszkolne).
  • Zapoznawanie się z zasadami godnego postępowania wobec siebie i innych.
  • Poznawanie wybranych praw dziecka wynikających z Konwencji o Prawach Dziecka – prawo do nauki i prawo do informacji.

 

II. ROZWIJANIE WEWNĘTRZNEJ NIEZALEŻNOŚCI I INTEGRALNOŚCI

1.

Budowanie hierarchii wartości.

  • edukacja medialna

i czytelnicza

  • edukacja patriotyczna

i obywatelska

  • edukacja prorodzinna
  • Usytuowanie siebie w społeczności klasowej, rówieśniczej, rodzinie.
  • Rozpatrywanie pojęć i problemów o charakterze etycznym (dobro, piękno, sprawiedliwość, uczciwość zaufanie, odpowiedzialność itp.).
  • Kształtowanie własnego rozwoju poprzez udział w warsztatach rozwojowo – twórczych.

2.

Dokonywanie wyborów.

Stawianie celów

i samodzielne dobieranie do nich sposobów realizacji.

  • wychowanie patriotyczne

i obywatelskie

  • edukacja prorodzinna
  • edukacja prozdrowotna
  • Planowanie swojej pracy i swojego rozwoju wspólnie z rodzicami i nauczycielami.
  • Celowy i świadomy wybór dróg postępowania w różnych sytuacjach życiowych.
  • Dążenie do samorealizacji i poprzez rozsądne kierowanie swoim losem – uczymy się naprawiając własne błędy.

3.

Dostrzeganie, rozumienie, uznawanie własnych potrzeb

i swojej niezależności.

  • edukacja prorodzinna
  • edukacja medialna

i czytelnicza

  • edukacja prozdrowotna
  • Postrzeganie siebie jako ucznia i członka rodziny – mam nie tylko prawa, ale i obowiązki.
  • Rozwiązywanie problemów o charakterze społecznym.

4.

Rozumienie

i szanowanie własnej autonomii i wolności

w związku

z poszanowaniem niezależności i wolności innych.

  • edukacja czytelnicza

i medialna

  • edukacja prozdrowotna
  • edukacja prorodzinna
  • Zapobieganie agresywnym zachowaniom poprzez naukę rozpoznawania własnych emocji i umiejętnego ich rozładowywania.
  • Nie pozostawianie obojętnym na agresję innych – nauka zwalczania jej.
  • Kultywowanie wychowania dzieci w duchu szacunku do wszystkiego co żyje. Kształtowanie postaw tolerancyjnych na odmienność i wrażliwych na cudzą krzywdę.
  • Poszanowanie odmienności i prywatności innych ludzi zgodnie z „Prawem do prywatności" wynikającym z Konwencji o Prawach Dziecka.

5.

Dostrzeganie i rozumienie związku

z innymi ludźmi, granic własnych możliwości.

  • edukacja medialna

i czytelnicza

  • edukacja prorodzinna
  • edukacja prozdrowotna
  • Docenianie i szacunek dla pracy innych osób: rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły itp.
  • Dostrzeganie najbliższego otoczenia społecznego i jego problemów – umiejętność niesienia pomocy, gdy jest ona potrzebna.
  • Rozpoznawanie granic własnych możliwości – ile mogę zrobić dla drugiego człowieka bez szkody dla samego siebie, na co mnie stać.

III. BUDOWANIE WŁASNEJ TOŻSAMOŚCI

1.

Uzyskanie rzeczywistego obrazu siebie jako człowieka, członka społeczności, rodziny, szkoły.

Poznawanie otaczającego świata.

  • wychowanie patriotyczne

i obywatelskie

  • wychowanie prorodzinne
  • przedsiębiorczość
  • Organizowanie imprez klasowych z udziałem uczniów, nauczycieli i rodziców.
  • Odwiedzanie miejsc pamięci narodowej, znajomość faktów historycznych związanych

z tymi miejscami.

  • Organizowanie wystawek , gazetek i konkursów związanych z upowszechnianiem osiągnięć sławnych Polaków.
  • Przybliżanie sylwetki patrona szkoły i jego czasów – święto szkoły.
  • Organizowanie wyjść, wycieczek, „zielonych szkół – umiejscawianie siebie w otaczającym nas świecie społecznym i przyrodniczym.

2.

Tworzenie właściwych relacji z otoczeniem, obejmujących sferę poznawczą i uczuciową.

  • edukacja prozdrowotna
  • wychowanie patriotyczne

i obywatelskie

  • edukacja czytelnicza i medialna
  • Wybory samorządów klasowych i szkolnych.
  • Poznawanie kodeksu ucznia i statutu szkoły – moja rola i zadania w grupie szkolnej.
  • Podpisywanie kontraktów klasowych i nabywanie umiejętności stosowania się do nich

i ich wypełniania – nauka dotrzymywania umów i terminów.

  • Nauka dialogu z dorosłymi w celu skutecznego i budującego rozwiązywania problemów wieku dorastania.
  • Pogadanka na temat korzystania przez uczniów z „Prawa do swobodnej wypowiedzi „zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka.

3.

Rozwijanie zainteresowań, umiejętności i organizacji uczenia się. Zamiłowanie do poszukiwania

i dociekania prawdy, fascynacja pięknem.

  • edukacja prozdrowotna
  • edukacja obywatelska

i patriotyczna

  • edukacja czytelnicza

i medialna

  • Rozwijanie zainteresowań książką, teatrem i filmem – kształcenie umiejętności wyboru.
  • Udział w konkursach przedmiotowych różnych szczebli.
  • Kontakty z twórczością literacką plastyczną i muzyczną poprzez udział w spektaklach, koncertach, wystawach itp.

IV. WZMACNIANIE POCZUCIA WPŁYWU I SPRAWSTWA

1.

Rozwijanie twórczej postawy wobec siebie

i otaczającej rzeczywistości.

  • edukacja prorodzinna
  • wychowanie patriotyczno -obywatelskie
  • edukacja czytelniczo - medialna
  • Przyznawanie stypendiów motywacyjnych Nauka właściwego prezentowania własnych poglądów na forum klasy, samorządu, szkoły.
  • Wychowanie w przekonaniu, że pozytywne działania ucznia i osiągnięcia edukacyjne poprawią stan polskiej rzeczywistości.
  • Wychowanie w znajomości praw i obowiązków dziecka oraz umiejętności korzystania

z pomocy osób i instytucji do tego powołanych.

 

2.

Rozwijanie umiejętności komunikowania się na różnych poziomach

i różnymi sposobami

i poszukiwania informacji w sposób krytyczny i otwarty zarazem.

  • edukacja prorodzinna
  • edukacja prozdrowotna
  • edukacja czytelnicza i medialna
  • przedsiębiorczość
  • Nauka wyrażania swojego zdania, swoich potrzeb i emocji za pomocą różnych środków wyrazu.
  • Udział w projektach klasowych, warsztatach psychoedukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli i specjalistów spoza szkoły.
  • Kontaktowanie się w grupie w ramach wspólnego rozwiązywania problemów dotyczących własnych i cudzych potrzeb.
  • Wyciszanie negatywnych emocji – mówienie o swoich potrzebach w sposób taktowny i wyważony. Pomoc słabszym kolegom w eliminowaniu niepowodzeń szkolnych (edukacyjnych i w nawiązywaniu właściwych kontaktów z rówieśnikami).

3.

Rozwijanie samodzielności

i zaradności życiowej.

  • edukacja prozdrowotna
  • edukacja czytelnicza

i medialna

  • Rozsądne i wyważone zachowywanie się w nowej sytuacji.
  • Udział w konkursach, treningach, pracach na rzecz społeczności szkolnej.

4.

Podejmowanie odpowiedzialności za własne słowa i czyny, za swoje wybory, własną naukę

i rozwój. Uczenie się samooceny.

  • edukacja czytelnicza

i medialna

  • edukacja prozdrowotna
  • wychowanie patriotyczne i obywatelskie
  • Realizowanie wytyczonych celów w sposób uczciwy nieczyniący nikomu krzywdy. Kształtowanie wizerunku społeczeństwa wolnego od uprzedzeń i stereotypów –prezentacja zachowań tolerancyjnych i antydyskryminujących.
  • Wyciąganie wniosków na przyszłość i kierowanie się nimi w dalszych działaniach.

 

5.

Samodoskonalenie, autokreacje.

Dążenie do przekraczania własnych granic

w sferze emocjonalnej, intelektualnej

i sprawności fizycznej.

 

  • wychowanie patriotyczne – obywatelskie
  • edukacja prozdrowotna
  • edukacja czytelniczo- medialna
  • Umiejętność oceniania własnych możliwości i osiągania zadowolenia z wyników swojej pracy.
  • Przezwyciężenie własnych wad i słabości.
  • Planowanie własnego rozwoju intelektualnego i fizycznego.
  • Udział w przedmiotowych kołach zainteresowań i zajęciach pozalekcyjnych.
  • Uczestniczenie w olimpiadach i paraolimpiadach sportowych.
  • Planowanie własnego rozwoju.
  • Tworzenie wizerunku własnej patriotycznej osobowości poprzez uczciwą, sumienną pracę i rozwijanie swoich zalet.
  • Dążenie do doskonałości.

 

 

Program Wychowawczo - Profilaktyczny Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Chojnowie został pozytywnie zaopiniowany i przyjęty uchwałą Rady Pedagogicznej w dniu 30.08.2017 r.  przy współpracy z Radą Rodziców i rodzicami, którzy współtworzyli Program. 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie