chłopcy z medalami

Mistrzowie taekwondo.

Kolejni mistrzowie na ściance mistrzów. W rozegranych w Chróścinie w województwie opolskim Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Taekwondo Olimpijskim Szymon Maj zajął 1 miejsce a Tobiasz Gang miejsce 3 w swoich kategoriach wagowych.
Gratulacje dla mistrzów i życzenia kolejnych sukcesów.

2023-10-26 07:43

bruno odbiera nagrodę

Nagrody w konkursach.

W Starostwie Powiatowym w Legnicy wręczono nagrody i wyróżnienia za konkursy „Przyroda Powiatu Legnickiego w obiektywie” oraz konkurs „Mój Eko Powiat za 25 lat” . Były one ogłoszone w ramach projektu pod nazwą " Kampania edukacyjna „Działaj ekologicznie w Powiecie Legnickim” Program Edukacji Ekologicznej Powiatu Legnickiego przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
„Mój Eko Powiat za 25 lat” to konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży mieszkających na terenie powiatu legnickiego. Zadaniem uczestników było przedstawienie obrazu swojej miejscowości w przyszłości, z uwzględnieniem elementów ekologicznych, które mogą się pojawić do tego czasu.
Na konkurs wpłynęło ponad 30 prac plastycznych.
W kategorii „Szkoły Podstawowe – uczniowie klas I – III” 1 miejsce zajął Bruno Pluskota z klasy 1a naszej szkoły.
Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych.
Być może, zgodnie z propozycją starosty legnickiego Adama Babuśki, nagrodzone prace znajdą się w projektowanym kalendarzu Powiatu Legnickiego na rok 2024.
Oprócz tej uroczystości wręczono również upominki dla wyróżniających się uczniów z innych konkursów organizowanych na terenie powiatu. Wśród wyróżnionych znalazła się trójka uczniów z naszej szkoły: Michał Kowalczyk, Mateusz Chylak i Aleksander Czarny. Obecny był tylko Michał. Pozostali uczniowie odbiorą upominki 17 listopada, podczas wizyty starosty w naszej szkole.
Gratulacje.
Zdjęcia: e-legnickie i Mariusz Kowalczyk.

2023-10-25 08:37

Dzieci na warsztatach ceramicznych

Warsztaty ceramiczne klasy 2a.

Zdjęcia Anna Iwanicka

2023-10-25 08:33

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Wrocław 2023-10-09

Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!

W związku z zapytaniami i wątpliwościami dotyczącymi prac domowych zadawanych uczniom i ich oceniania oraz zasad poprawiania przez uczniów niesatysfakcjonujących ocen informuję, że:
1. Kwestie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy
w szkołach publicznych regulują:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 373 z późn. zm.)
2. Formy pracy uczniów i zasady ich oceniania określa statut szkoły. Jest on uchwalany przez Radę Szkoły (społeczny organ szkoły złożony w równych częściach przez nauczycieli, uczniów i rodziców), a w przypadku jej braku przez Radę Pedagogiczną.
3. Zadawanie i ocenianie prac domowych przez nauczycieli jest legalne. Zgodne z przepisami prawa oświatowego szkoły w swoich statutach szczegółowo regulują kwestie zadawania i oceniania prac domowych. Określają także sposób i termin poprawiania ocen niesatysfakcjonujących uczniów (w tym zwłaszcza ocen niedostatecznych), liczbę podejść do poprawy i wagę nowej oceny.
4. W opinii Rzecznika Praw Dziecka wyrażonej w dniu 8 stycznia 2020 r. praca domowa pełni ważne funkcje dydaktyczne, utrwala wiadomości zdobyte podczas zajęć w szkole, rozwija inicjatywę ucznia, kształci samodzielność myślenia i działania. To trafna opinia, wszak - jak mawiali starożytni Rzymianie - repetitio est mater studiorum - powtarzanie jest matką wiedzy. Rzecz jasna zadawanie prac domowych powinno być celowe, przemyślane i dostosowane
do indywidualnych potrzeb ucznia. Prace domowe nie mogą nadmiernie obciążać ucznia, który po zajęciach dydaktycznych w szkole powinien mieć czas na odpoczynek, zabawę, uczestnictwo w życiu rodzinnym, spotkania
z rówieśnikami, a także rozwijanie własnych zainteresowań.
4. To nauczyciel w sposób najbardziej wiarygodny i kompetentny może ocenić indywidualne potrzeby swojego ucznia. W przypadku odczucia, że uczeń jest przeciążony pracami domowymi można zgłosić problem nauczycielowi danego przedmiotu, w dalszej kolejności wychowawcy i dyrektorowi szkoły, który sprawuje w szkole nadzór pedagogiczny. Nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać we wspólnocie szkolnej w spokojnej, merytorycznej rozmowie.
5. Roztropnie zadawane prace domowe dobrze służą rozwojowi ucznia. Uczą też obowiązkowości i odpowiedzialności. To ważne, bo misją szkoły jest nie tylko uczyć, ale i wychowywać młode pokolenie. Traktując uczniów z szacunkiem
i serdecznie warto nakładać obowiązki i wysoko trzymać porzeczkę wymagań. Takie przecież będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

Z poważaniem pozostaję
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty

2023-10-11 07:55

dzieci przy ognisku

Wycieczka klasy 6a i 6b.

Ognisko klasy 6a i 6b w Jerzmanowicach.

Zdjęcia Bartosz Gębala.

2023-10-05 19:12