Jak nie czytam jak czytam
Oczywiście, że uczniowie i nauczyciele SP3 czytają. Potwierdza to nasze uczestnictwo w ogólnopolskiej cyklicznej akcji bicia rekordu Guinessa w czytaniu w jednym momencie.
7 czerwca br. cała społeczność uczniowska SP3 i dorośli pracownicy szkoły zebrali się na boisku, by po raz drugi bić rekord czytania i podziwiać otwartą galerię plakatów o tematyce czytelniczej. Imprezie towarzyszyło szereg atrakcji promujących książki.
Nic tak nie rozwija, jak systematyczna przygoda z książką. Dlatego czytajmy do końca świata i jeden dzień dłużej.
Opiekunka szkolnego klubu DKK E. Wołoszyn
Kto czyta żyje dwa razy.
Kto jak nie młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki zadba o zatrważającą statystykę czytelnictwa w Polsce. Młodzi ludzie, wychodząc na przeciw problemowi w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, przeprowadzili ankietę "Powody, dla których warto czytać". Lokalna społeczność chętnie wzięła udział w propozycji klubu. Ankietowani zaznaczali swoje czytelnicze preferencje, wybierali jeden powód, dla którego sięgają po książkę.
Przepytano 105 osób, w tym 70. dorosłych (50 kobiet, 20 mężczyzn) i 35. nieletnich (20 dziewcząt i 15 chłopców).
Wybory czytelników pokazują niepodważalną wartość książki.Warto czytać, ponieważ książka:
1. pogłębia wiedzę- 26 osób
2. zwiększa zasób słownictwa- 18
3. kształtuje osobowość- 11
4. ulepsza pamięć- 10
5. redukuje stres- 9
5. inspiruje- 9
6. rozwija wrażliwość- 5
6. poprawia pisownię- 5
6. zwiększa zdolności analityczne- 5
7.angażuje w życie społeczne- 3
Tylko 37% Polaków czyta książki. Pragniemy , by nasze działania przyczyniły się do zwiększenia tej grupy.
Koordynator projektu E.Wołoszyn
Warsztaty literackie
Garść inspiracji i bujna wyobraźnia to podstawy tworzenia. jak zostać pisarzem czy pisarką? Czy pisanie to dialog z czytelnikiem czy realizacja własnych ambicji? Jak przebić się przez gąszcz publikacji i być zauważonym? Na te i inne pytania próbowaliśmy znaleźć odpowiedź razem z pisarką p. Agnieszką Gil.
Prowadząca warsztaty przygotowała dla klubowiczów szereg interesujących zadań. Ciekawe prezentacje i nasze zmagania zostały zwieńczone amatorskimi literackimi próbami. Młodzi adepci sztuki pisarskiej zrozumieli, że tworzenie to żmudna i ciężka droga, ale na jej końcu stoi zadowolony czytelnik. Dla niego warto się trudzić!
Członkowie szkolnego klubu DKK obiecali, że podejmą się tego działania w niedalekiej przyszłości.
Koordynator projektu DKK E. Wołoszyn
Święta tuż tuż...
Szkolny Dyskusyjny Klub Książki 1 grudnia wziął udział w świątecznych warsztatach w PZS- ie w Chojnowie. Organizatorki cyklicznych spotkań pokazały jak pomysłowo przygotować okolicznościowe ozdoby.
Korzystając z resztek tkanin, wstążek, szyszek, słoików czy starych gazet i kartek z książek uczestnicy, pod kierunkiem animatorki p. J. Więcław, przygotowali ciekawe stroiki i świeczniki. Młodzi klubowicze z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością wykonali swoje prace.
Szmer świątecznej muzyki, słodki poczęstunek i uśmiech prowadzących wprowadził nas w bożonarodzeniowy nastrój. Coraz bliżej święta.
Ewa Wołoszyn
"Jest taki dzień..."
Nadszedł czas przygotowań do Bożego Narodzenia. Nim zasypią nas zimowe obowiązki, postanowiliśmy poczuć atmosferę i nastrój świąt. W tym celu wyruszyliśmy na Jarmark Bożonarodzeniowy do stolicy Dolnego Śląska. Wrocław przywitał nas kolorowo i pachnąco. Tramwajem udaliśmy się do Kościoła na Piasku obejrzeć najstarszą w Europie ruchomą szopkę. Spacer do Katedry św. Jana wzdłuż brzegu Odry odkrywał piękno Ostrowa Tumskiego. Po drodze most zakochanych, obciążony kłódkami wierności. Przed nam 45m nad ziemią Mostek Pokutnic, z którego zobaczyliśmy świąteczny cel naszej podróży. Na koniec wycieczki uczestniczyliśmy w lekcji historii i literatury w interaktywnym Muzeum Pana Tadeusza.
Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu.
Ewa Wołoszyn
Światowy Dzień Czytania Tolkiena
Już po raz 4. Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki włączył się w obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena. W tym roku impreza odbyła się pod hasłem "Dom i serce: różne sposoby na bycie Hobbitem". Członkowie klubu wraz z opiekunkami przygotowali intelektualne rozgrywki dla klas V chojnowskich szkół podstawowych. Zadania sprawdzały spostrzegawczość, logiczne myślenie, spryt czy umiejętność pracy w grupie. Szyfrowanie w języku elfickim, odszukiwanie wyznaczonych miejsc na mapie tolkienowskiego lasu czy rozwiązywanie rebusów to tylko niektóre z prac podejmowanych w rozgrywkach przez Elfy, Hobbitów, Ludzi i Krasnoludy.
Naszą dewizą były uśmiech i dobra zabawa. Wszystkie grupy zostały nagrodzone za zdobyte punkty i opanowanie pozdrowień elfickich i pracę zespołową.
Kolejny raz udowodniliśmy, że czytanie to najlepsza rozrywka jaką wymyślili ludzie.
Opiekunka MDKK E. Wołoszyn