Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


Procedury udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej

w  Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Chojnowie


 

 

Podstawa prawna:

 

- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U z 7 maja 2013 r., poz.532),

 

- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia wychowania i opieki dla dzieci młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz. U z 2010 nr 228, poz. 1489, z późniejszymi. zmianami),

 - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U z 2002 nr 23, poz. 225, z późn. Zm.).

 

1.       Pomoc psychologiczno-pedagogiczną organizuje dyrektor szkoły. Osobą nadzorującą w/w pomoc jest wicedyrektor danego typu szkoły. Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej planuje i koordynuje wychowawca klasy.

2.      Zadaniem nauczycieli  oraz pedagoga i psychologa szkolnego zwanych dalej specjalistami jest rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów uczęszczających do  SP 3 w Chojnowie, w tym ich zainteresowań i uzdolnień.

3.  Nauczyciele, wychowawcy i specjaliści prowadzą w szkole obserwację pedagogiczną podczas pracy z uczniami, mającą na celu rozpoznanie u nich:

a)           szczególnych uzdolnień

b)           specyficznych trudności w uczeniu się

c)           zaburzeń komunikacji językowej

d)           choroby przewlekłej

e)                       sytuacji kryzysowych lub traumatycznych

f)                       niepowodzeń edukacyjnych

g)                      zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi

h)                      trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.

Spostrzeżenia z obserwacji i formy udzielanej pomocy nauczyciele i wychowawcy zapisują w dzienniku elektronicznym w zakładce „Informacje dodatkowe o uczniu dostępne dla wszystkich nauczycieli".

4. W przypadku stwierdzenia, że uczeń nie posiadający orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne, wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną, nauczyciele lub specjaliści niezwłocznie udzielają tej pomocy w trakcie bieżącej pracy z uczniem zgodnie ze swoimi kompetencjami  i informują o tym wychowawcę klasy.

5.      Wychowawca klasy, jeżeli stwierdzi taką potrzebę informuje innych nauczycieli lub specjalistów o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w trakcie ich bieżącej pracy z uczniem. Wychowawca osobiście zgłasza ucznia do pedagoga lub psychologa wypełniając specjalną „Kartę zgłoszenia ucznia do pedagoga lub psychologa szkolnego" - (załącznik nr 1).

6.      Pomoc psychologiczno-pedagogiczna może być udzielana uczniowi również poprzez jego udział w zajęciach rozwijających uzdolnienia lub zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, organizowanych przez nauczycieli.

7.      Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinie z poradni psychologiczno-pedagogicznej obligatoryjnie objęci są pomocą psychologicznopedagogiczną, planowaną i koordynowaną przez wychowawcę klasy.

8.      W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym ustalenie dla ucznia form udzielania tej pomocy, a także okres ich udzielania oraz wymiar godzin, w których te formy będą udzielane, jest zadaniem zespołu powoływanego corocznie przez dyrektora szkoły (załącznik nr 2).

9.  Zespół składa się z nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem.

10.  Osobą koordynującą pracę zespołu jest pedagog szkolny.

11.  Do zadań koordynatora zespołu należy:

a)    ustalanie terminów spotkań zespołu,

b)   zawiadomienie  rodziców lub opiekunów ucznia o terminie spotkania zespołu z 2 tygodniowym wyprzedzeniem (załącznik nr 3).

c)    prowadzenie dokumentacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej

12.  Do zadań zespołu należy:

a)    dokonanie wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia,

b)   opracowanie Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego (załącznik nr 4), uwzględniającego zalecenia poradni psychologiczno-pedagogicznej, a także zawierającego wymiar godzin oraz formy udzielanej pomocy,

c)    dokonanie efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej (załącznik nr 5)

d)   w miarę potrzeb modyfikowanie Indywidualnego Programu Edukacyjno- Terapeutycznego.

13.  Spotkania zespołu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej niż 2 razy w roku.

14.  Dyrektor szkoły zatwierdza formy i okres udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, biorąc pod uwagę wszystkie godziny, które w danym roku szkolnym mogą być przeznaczone na realizację tych form.

15.  O ustalonych dla ucznia formach, sposobach i okresach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, dyrektor zawiadamia pisemnie rodziców  ucznia  (załącznik nr 6).

16.  Orzeczenia i opinie wydane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne przechowywane i zabezpieczane są w gabinecie pedagoga i psychologa szkolnego. Dokumentacja dotycząca udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej ucznia z opinią prowadzona i przechowywana jest przez wychowawcę klasy. Natomiast dokumentacja dotycząca pomocy uczniom z orzeczeniem przechowywana jest przez psychologa szkolnego.

 

 

ZAŁĄCZNIK NR 1

KARTA ZGŁOSZENIA UCZNIA DO PEDAGOGA LUB PSYCHOLOGA SZKOLNEGO

Proszę o wsparcie w pracy wychowawczo-opiekuńczej w stosunku do ……………………………….............................................ucznia klasy……………

Przyczyną zgłoszenia ucznia są następujące problemy:

………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

                                                        …………………………………………………....

                                                                                            (podpis osoby zgłaszającej)  

Chojnów, dn………………………………

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK NR  2

  

 

 

…………………………..

 

……………….…………….

Pieczęć szkoły

Miejscowość, data

 

 

 

 

 Powołuję zespół planujący i koordynujący udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej

 dla …………………………………………………………………………………………………………………………………………..……………

(imię i nazwisko ucznia, klasa)

 

 

- posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego*

 

 

 

 

W skład zespołu wchodzą:

 

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

Podpis

1.

 

Koordynator zespołu

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno –  pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2013r, poz. 532).

 

 

 

 

……………………………………………

 

 

podpis, pieczątka dyrektora szkoły

ZAŁĄCZNIK NR  3

 

 

 

 

 

...............................................................

(pieczęć szkoły)

.....………………………………………………….……

(miejscowość, data)

 

 

......…………………………………………………..……

(imiona i nazwiska rodziców)

 

 

ZAWIADOMIENIE

 

 

Szanowni Państwo,

 

uprzejmie informuję, że w dniu …………................. o godz. ……..... odbędzie się w szkole spotkanie zespołu nauczycieli i specjalistów, który dokona analizy sytuacji rozwojowej i edukacyjnej Państwa syna/córki ............................................. oraz ustali formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej, która będzie mu/jej udzielana.

Zapraszam do uczestniczenia w spotkaniu oboje lub jedno z rodziców (prawnych opiekunów).

Proszę o potwierdzenie obecności u wychowawcy lub dyrektora szkoły (tel. 76 8188543). Jeżeli Państwo nie będą mogli w spotkaniu uczestniczyć, informacja o ustaleniu form pomocy wobec syna/córki zostanie przesłana na piśmie na adres domowy.

 

Z poważaniem

  

 

...............................................................

(podpis i pieczątka dyrektora szkoły

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2013r, poz. 532).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ZAŁĄCZNIK NR 6

 

 ...............................................................                                         ...............................................................

     (pieczęć szkoły)                                                                                                    Miejscowość, data

 

 

 

INFORMACJA DLA RODZICÓW (PRAWNYCH OPIEKUNÓW UCZNIA)

 

 

 

 

                                                                                                                                                            Pani/Pan ...................................................................

(imię i nazwisko rodzica/prawnego opiekuna ucznia)

 

 

                                                                                                                                                                                             …….…………………………………………………………

                                                                                                                                                                                                                                 (adres zamieszkania)

 Niniejszym informuję, iż dla..........................................................................................................................

                                                                                                                                 (imię i nazwisko ucznia)

 zostały ustalone  następujące formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej, która będzie realizowana w okresie ....:................................

 

-...................................– w wymiarze ....... godzin tygodniowo (w......... w godzinach ..... – .... )

 -...................................– w wymiarze ….... godzin tygodniowo (w......... w godzinach ..... – ....)

-...................................– w wymiarze …..... godzin tygodniowo (w......... w godzinach ..... – .... )

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna będzie realizowana w następujący sposób:

 ................................................................................................................................................................  ................................................................................................................................................................

 ................................................................................................................................................................

 ................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                            ……………………………….

                                                                                                                                                                                                                      (podpis dyrektora szkoły)

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno –  pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2013r, poz. 532).

 Wzór IPET - ZAŁĄCZNIK NR 4

  

INDYWIDUALNY PROGRAM EDUKACYJNO – TERAPEUTYCZNY

(dla ucznia posiadającego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego)

Imię i nazwisko ucznia

 

......................................................................................................  

 

Nazwa szkoły,

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………….………………

 

Klasa....................................................

 

WIELOSPECJALISTYCZNA OCENA POZIOMU FUNKCJONOWANIA

UCZNIA/UCZENNICY

I.     Informacje z orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (analiza orzeczenia i zaleceń)

………………………………………………………………………………………………………………………………….…………………

…………………………………………………………………………………………………………………………….………………………

……………………………………………………………………………………………………………………….……………………………

……………………………………………………………………………………………………………….……………………………………

 

II.   Informacje zespołu ( wynikające ze współpracy nauczycieli, specjalistów i rodziców ucznia)

……………………………………………………………………………………………………………….……………………………………

………………………………………………………………………………………………………….…………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………….……………………………………

………………………………………………………………………………………………………………….…………………………………

 

Mocne strony ucznia (umiejętności, możliwości, kompetencje)

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………

Słabe strony ucznia (dysfunkcje, trudności edukacyjne)

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….…

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….……

IPET

 

Uczeń/uczennica uczestniczy w zajęciach edukacyjnych w zespole klasowym  (jest objęty(a) nauczaniem indywidualnym) Jest nauczany(a) w oparciu o wybrany dla danej klasy program nauczania, wpisany do  szkolnego zestawu programów nauczania  i  podręczników  (lub  autorski  program  nauczania wpisany  do  szkolnego  zestawu  programów  nauczania

i podręczników )

I.                    Zakres DOSTOSOWANIA WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….…

 

II.                  Rodzaj i zakres ZINTEGROWANYCH DZIAŁAŃ NAUCZYCIELI I SPECJALISTÓW PRACUJĄCYCH Z UCZNIEM:

Cele edukacyjne:

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..…

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Cele terapeutyczne

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………….

 

III.                ZAKRES POMOCY PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ (ustalone przez zespół)

 

Formy

Sposoby

Okresy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV.

Formy

Okresy

Wymiar godzin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data i podpis dyrektora szkoły

 

 

 

V.                  FORMY I METODY PRACY Z UCZNIEM

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

VI.       ZAJECIA SPECJALISTYCZNE (rewalidacyjne, resocjalizacyjne, socjoterapeutyczne)

 

1.    .......................................................................................................................................................

2.    .......................................................................................................................................................

3.    .......................................................................................................................................................

4.    .......................................................................................................................................................

 

VII.   ZAKRES WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI/INSTYTUCJAMI

 

1. Działania wspierające rodziców

 

2. Zakres współpracy nauczycieli i specjalistów z rodzicami

 

3. Zakres współdziałania z innymi instytucjami

 

 

Termin spotkania zespołu

 

Podpisy osób uczestniczących

 

Proponowany termin kolejnego spotkania:

 

                     

 

 ZAKRES DOSTOSOWANIA WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

Z PRZEDMIOTU.............................................................................................................

DLA UCZNIA/UCZENNICY.........................................................................KL………………..

 

PROGRAM  NAUCZANIA

ZAKRES DOSTOSOWANIA PROGRAMU NAUCZANIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                 Podpis nauczyciela:............................................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK NR 5

 

 

 

 

OCENA EFEKTYWNOŚCI REALIZOWANEJ POMOCY PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ.

MODYFIKACJE I WNIOSKI DOTYCZĄCE DALSZEJ POMOCY PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ

 

DLA UCZNIA/UCZENNICY.............................................................................

 

 

 Data modyfikacji...................................

 

 

 

 

FORMY POMOCY

SPOSOBY REALIZACJI POMOCY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podpis dyrektora:                                                                                       Podpis koordynatora:

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie